Faydalı Model Tescil Belgesi Danışmanlık Firması Faydalı Model Tescil
    Faydalı Model Tescil
 Faydalı Model Tescil Vekil Firması Kayra Patent
FAYDALI MODEL TESCİL  ;

   
Faydalı Model Nedir?
    Yenilik ve sanayiye uygulanabilirlik kritelerine uygun buluşların sahiplerine belirli bir süre ( 10 yıl ) ,bu buluş konusu ürünü üretme ve pazarlama hakkının tanınmasıdır. Bu belge incelemeli ve incelemesiz patentle sağlanan hukuki koruma ile eşdeğer bir hukuki koruma sağlamaktadır. izmir merkezli firmamız Faydalı model tescil belgesi danışmanlığı yapmaktadır.

   
Bir Buluşun Faydalı Model Belgesi Verilerek Korunması İçin Taşıması Gereken Nitelikler ;
    a-Yenilik : faydalı model başvurusuna konu olan buluş başvuru tarihinden önce, Türkiye içinde veya dünyada herkesin ulaşabileceği şekilde yazılı veya başka bir yolla açıklanmış veya yöresel veya ülke çapında kullanılmış ise ,yeni değildir.
    b-Sanayiye Uygulanabilir Olma : Buluş, tarım dahil sanayinin herhangi bir dalında üretilebilir veya kullanılabilir nitelikte ise,sanayiye uygulanabilir olduğu kabul edilir.

Hangi konular faydalı model belgesi verilerek korunmaz ?
Keşifler,bilimsel teoriler,matematik metotları;
Zihni,ticari ve oyun faaliyetlerine ilişkin plan,usül ve kurallar ;
Edebiyat ve sanat eserleri,bilim eserleri , estetik niteliği olan dizaynlar , bilgisayar yazılımları;
Bilginin derlenmesi,düzenlenmesi,sunulması ve iletilmesi ile ilgili teknik yönü bulunmayan usüller;
İnsan ve hayvan vücuduna uygulanacak cerrahi ve tedavi usülleri ile insan,hayvan vücudu ile ilgili teşhis usülleri ;
Usüller ve usüller sonucu elde edilen kimyasal maddeler ;

    Faydalı Model Başvurularının Değerlendirilmesi ile ilgili Prosedür için faydalı model danışmanlık ofisimizle irtibat kurabilirsiniz ;

    Türkiye'de patentlerin korunması 27 Haziran 1995' de yürürlüğe giren 551 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile düzenlenmiştir. Faydalı model başvurularının değerlendirilmesinde izlenen prosedür ana hatlarıyla asağıdaki şekilde açıklanabilir.

   
Ön Araştırma
    Faydalı model başvurusu öncesi, faydalı model istenen buluşun varsa benzerlerinin olup olmadığının Türk patent Enstitüsü kayıtlarından ve uluslararası patent veri tabanlarından araştırılması mümkündür.

   
Başvurunun İncelenmesi ve Yayınlanması
    Faydalı Model başvuruları beyan esasına dayanan başvurular olup, herhangi bir araştırma ve incelemeye tabi tutulmazlar. Yapılan faydalı model başvuruları şekli şartlara uygunluk durumunda ilgili patent bülteninde yayınlanıp, 3 ay süreyle 3. kişilerin itirazlarına açılmaktadır.

   
İtiraz
    Faydalı model başvurusunun ilanından itibaren 3 ay içerisinde, menfaati olan her kurum veya kişi faydalı model belgesi verilmesi için yapılan başvuruya gerekçe göstererek itirazda bulunabilir. Başvuru sahibi ,itirazın tebliğ edildiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde ,itirazlara karşı gerekçeli görüşlerini ileri sürebilir veya itirazlar dikkate alınmadan belge verilemesini talep edebilir. Bu durumda itiraz sahipleri, ilgili mahkemelere iptal davası açma hakkına sahip olurlar. Yayın süresi içerisinde herhangi bir faydalı model başvurusu için itiraz hakkını kullanmamış olan 3. kişiler, yayın süresi dolduktan sonra da ilgili mahkemelere iptal davası açma haklarını kaybederler.Faydalı Model Belgesinden Doğan Hakkın Süresi ,Faydalı model belgesi ile kazanılan hakkın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 10 yıl olup , bu süre uzatılamaz.

Faydalı Model Belgesi Alınmasından Sonra Belgenin Geçerliğinin Korunması ; faydalı model belgesinin geçerliliğini sürdürebilmesi için her sene başvuru tarihinden önce yıllık vize ödemelerinin yapılması gerekmektedir. Bu süre içerisinde de yıllık vize ödemeleri yapılmazsa, faydalı model geçerliliğini yitirir.
Uzmanlarımıza Danışarak Faydalı Model Tescil Belgesi nedir, Faydalı Model Tescil belgesi ne işe yarar, Faydalı Model Tescil Belgesi Sistemi Nedir, Faydalı Model Tescil Belgesi Tarihçesi nedir, Faydalı Model Tescil Belgesi Kalitesi nedir ,  Faydalı Model Tescil Nedir, Faydalı Model Tescil Belgesi standartları nelerdir, Faydalı Model Tescil Belgesi  Yönetmelikleri nelerdir, Faydalı Model Tescil belgesini kimler alınabilir , Faydalı Model Tescil Belgesi Danışmanlık Ve Faydalı Model Tescil Belgesi Belgelendirme Hizmetleri aşamaları nelerdir, Faydalı Model Tescil Belgesi Dosyası Nasıl Hazırlanır.
Faydalı Model Tescil kavramlarını anlayamadan Faydalı Model Tescil Belgesinin nasıl alınacağı Faydalı Model Tescil Belgesinin nereden alınacağı gibi soruların cevaplarını anlamakta zorluk çekeriz o yüzden alacağımız Faydalı Model Tescil Belgesini ilgilendiren diğer kavramlar nedir bu soruların cevapları için uzmanlarımız aramaktan çekinmeyiniz. Faydalı Model Tescil Belgesi belgelendirmesi için lütfen bizi arayınız.
   Diğer Hizmetlerimiz ;
Kayra İletişim
0232 364 49 03
Danışmanlık ve Belgelendirme Talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz
Marka Tescil
Markanızı Tescil Danışmanlık ve Belgelendirme Talepleriniz için Uzmanlarımızı Arayablirsiniz
PatentTescil
Patent Tescil Danışmanlık ve Belgelendirme Talepleriniz için Uzmanlarımızı Arayablirsiniz
Endüstriyel Tasarım Tescili
Endüstriyel Tasarım Tescil Danışmanlık ve Belgelendirme Talepleriniz için Uzmanlarımızı Arayablirsiniz
Faydalı Model Tescil
Faydalı Model Tescil Danışmanlık ve Belgelendirme Talepleriniz için Uzmanlarımızı Arayablirsiniz
KAYRA WEB SERVİSİ Copyright © | Web Dizayn